top of page
genelportakal.png

Tıpta sadece estetik değil birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan biride çene botoksu uygulaması her ne kadar üst yüz bölgesi için uygulanıyor olsa da çene bölgesinde de etkin kullanım endikasyonları mevcuttur. En önemli kullanım alanı çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Özellikle çiğneme kasları aşırı gelişmiş olan hastalarda çok faydalıdır. Çünkü özellikle diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi olan hastalar gece uykularında ya da gündüz fark etmeden istemsiz olarak çene kaslarını sıkarlar. Bu çene kaslarının güçlü ve tekrarlayıcı hareketleri çene bölgesinde ağrılara, dişlerde aşınmaya ve çene ekleminde bozulmalara yol açar. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı kişinin günlük aktivitesini etkiler, yaşam düzeyini bozar ve devamlı ağrı kesici tablet kullanımı doğurabilir. Çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltır ya da önler. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde oluşan tahribatı da engeller.

 

Çene botoksu diğer bir kullanım alanı ise çenede oluşan kırışıklıkları içindir. Çene ucu ya da ağız kenarı çevresindeki kırışıklıklar da fayda görürler. Özellikle gülme sonrası oluşan aşırı dişlerin gözükmesinin tedavisinde, marionette çizgilerinin azaltılmasında ve ağız köşesi düşüklüğü tedavisinde de Botoks fayda sağlar.

Çene botoksu uygulamaları mutlaka deneyimli ellerde uygulanmalıdır. Çünkü bu bölgeye yapılan yanlış uygulamalar yüz ve ağızda ciddi asimetriler oluşturabilir. Doz ayarlaması ve uygulama noktaları özenle seçilmeli, aşırı doz uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Aslında diş sıkma ya da gıcırdatma problemi olan hastalar bu problemlerinin giderilmesi için basit bir botoks uygulamasından fayda göreceklerini çoğu zaman bilmezler. Bu yüzden botoksun estetik dışı uygulamaları hakkında da toplumu bilgilendirmek çok önemlidir. Çene için 10-25 ünite uygulaması çoğu olguda yeterlidir. Çene botoksu etkinliği ortalama 4-6 ay sürer. Bu süre sonra uygulama tekrarlanmalıdır. En önemli faydası hastalar zamanla çene sıkma alışkanlıklarını değiştirdikleri için bir süre sonra istemsiz aşırı çene sıkma hareketlerini unutmakta ve bu davranış değişikliği ileride botoksa olan ihtiyacı yok edebilir. Yani botoksla bir nevi çene sıkma alışkanlığını değiştirmektedir.

Çene botoksu uygulaması basit bir işlemdir. Tekrarlanabilir. Diğer yüz estetik uygulamaları ile kombine yapılabilir. Bu sayede diş sıkma problemi olan bir çok hasta tedavi edilebilir.

Natural Çene

Botoksu

bottom of page